• O nas

Palarnia Mastro Antonio zrodziła się z pasji i doświadczenia dwojga ludzi, dzielących miłość do kawy w jej najbardziej włoskiej formie: espresso.

Elżbieta, absolwentka UJ, jest italofilką, organizatorką kursów IIAC (Istituto Internazionale Assaggiatori Caffe) na temat analizy sensorycznej espresso. W roku 2008 zdobyła tytuł testera espresso, specjalisty włoskiego espresso oraz panel leadera analizy sensorycznej. Jako botanik zajmuje się zakupami surowej kawy, wypalaniem jej próbek w laboratoryjnym piecyku Probat z roku 1973, tworzeniem profili wypalania oraz tworzeniem mieszanek do espresso. Ziarno poddawane w piecu dramatycznym przemianom traktuje jako środek wyrazu artystycznego.

Andrzej, doktor elektroniki, znany jest od lat w kręgach polskich miłośników kawy jako Antonio, dzięki swym licznym tekstom na temat kawy, publikowanym na forach internetowych. Jako inżynier czuwa nad przebiegiem całości procesu wypalania, pomiarami charakterystyk oraz praktyczną realizacją krzywych wypalania. Jako elektronik stara się zrozumieć ścisłe ale zawiłe procesy fizyczne zachodzące podczas palenia kawy. Piec wraz z zawartym w nim ziarnem traktuje jak elektroniczny system poddawany pobudzeniom w postaci energii cieplnej emitowanej z gazowego palnika.

Nasza palarnia jest wyrazem pragnienia dalszego rozwoju, zanurzenia się w alchemii tworzenia espresso u samych jego podstaw: począwszy od wyboru ziarna, poprzez jego wypalenie wydobywające w pełni jego naturalne cechy, poprzez ostatni najbardziej artystyczny i intuicyjny proces: tworzenie mieszanki do espresso.

Rozwijamy się i zmieniamy wraz z rynkiem kawowym, nie poprzestajemy na codziennej rutynie, nie wchodzimy drugi raz do tej samej rzeki. Gdy zaczynaliśmy, na rynku królowała jedna włoska marka, nikt nie słyszał o kawach speciality, o metodach alternatywnych, o ziarnach single-origin, o jasnym paleniu, z trudem do świadomości ludzi trafiały argumenty o kunszcie i rzetelności pracy baristy...