Kawy z Kolumbii zawsze bardzo nas interesowały. Kolumbia jest jednym z największych producentów kawy na świecie. Zawsze w kawach z Kolumbii odkrywaliśmy ogrom słodkich treści i gęstych aromatów. To oczywiście metafory, ale kawy z Kolumbii najczęściej bywają wybitne i pyszne. Na pewno Kolumbia ma wszystko to, co jest potrzebne do wyczarowania doskonałego ziarna coffea arabica.

Kilka lat temu nasze wyobrażenia o kawie zostały podbite przez ziarna z Granja La Esperanza. Jest to wyjątkowa firma, zaangażowana w rozwój kaw specialty. Znana jest z uprawy najdroższych, najcenniejszych odmian: Gesha, Pacamara, Mocca itd. oraz z tego, że ich ziarna zdobywają trofea na przeróżnych konkursach i mistrzostwach. Sądzę, że mentalne korzenie tego bardzo wyrafinowanego traktowania kawy w Granja La Esperanza sięgają Panamy. Właściciele tej kolumbijskiej farmy, przez kilka lat mieli swoje uprawy w Panamie i nawet konkurowali z najbardziej znanymi dziś plantatorami w konkursach Best of Panama.

Od lat jesteśmy wiernymi kupcami ziaren z plantacji La Claudina, należącej do Juana Saldarriaga. Ziarna z obróbki naturalnej La Claudina niezmiennie, rok w rok przyciągają nas swoim bardzo owocowym aromatem i wytrawnym smakiem. Stanowią świetny materiał zarówno do espresso i metod przelewowych, są doskonałym składnikiem naszych mieszanek do espresso.

Dwa lata temu w naszej palarni pojawiły się bardzo charakterystyczne ziarna z upraw La Cristalina. Były to dwie odmiany i dwie obróbki. Wtedy po raz pierwszy usłyszałem o odmianie Pink Bourbon. Jakość ziaren, ich walory były niezwykłe i od razu docenili to nasi klienci. Ogromnym uzaniem cieszyły się ziarna Pink Bourbon z obróbki Honey.

Tego roku Kolumbia znowu porywa nas swoim kawowym charakterem. Wydaje się, że kawowy świat specialty w Kolumbii rozwinął skrzydła. Coraz więcej plantacji inwestuje w jakość, w cenione odmiany i metody obróbki. Spośród przeróżnych ofert, wybraliśmy parę bardzo ciekawych kaw. Te oto ziarna w najbliższej przyszłości będą obecne w naszym sklepie:

  • Finca El Belen Pink Bourbon Honey
  • Finca La Veranera Caturra Anaerob Natural
  • Finca Puerto Alegre Castillo Natural
  • Finca Casa Negra Pink Bourbon Carbonic Maceration Natural