• Kenia Kutere Peaberry

Kenia Kutere Peaberry

Czy zmielić?
Masa netto
250g
Brak towaru
59.00 -3% 57.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu natychmiast
Zostaw telefon

Kenia Kutere Peaberry

Region: Bungoma, Mt. Elgon
Stacja obróbki: Kutere washing station
Plantacja: 3121 drobnych rolników
Wysokość upraw: 1570 m n.p.m.
Metoda obróbki: mokra (fully washed)
Odmiana: SL28, SL34, Ruiru, Batian
Profil:

 


Stacja mycia Kutere, w regionie Mt. Elgon, zarządzana jest przez Kutere Farmers' Cooperative Society (FCS). Rolnicy przywożą do Kutere kawę z małych plantacji, które mieszczą się na zboczach góry Elgon.

Rolnicy dostarczający do Kutere głównie odmiany SL28, SL34, Batian i Ruiru 11 z małych plantacji kawowych, które są zwykle mniejsze niż 1,5 ha. Odmiany "SL" to kultywary pierwotnie wypuszczone przez Scott Agricultural Laboratories (SAL) w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. Wkrótce stały się one ulubionymi drzewami dla wielu plantatorów w Kenii, ze względu na ich głęboką strukturę korzeniową, która pozwala im maksymalnie wykorzystać ograniczone zasoby wody i rozwijać się nawet bez nawadniania. Uprawia się je z dbałością o zrównoważony rozwój i dobre praktyki rolnicze, w miarę możliwości minimalizując wpływ na środowisko.

Batian jest stosunkowo nową odmianą wprowadzoną przez Kenijski Instytut Badawczy Kawy (CRI) w 2010 roku. Nazwa Batian pochodzi od najwyższego szczytu Kenii i jest odporna na choroby. Dodatkową zaletą tej odmiany jest wczesna dojrzałość - plony można zbierać już po dwóch latach. Podobnie jak Batian, Ruiru 11 to nowa odmiana znana z odporności na choroby i wysokich plonów. Również ona zaczyna owocować już po 2 latach.

Rolnicy otrzymują techniczne wsparcie agronomiczne, również w celu analizy gleby. Obecnie, dzięki lepszemu dostępowi do informacji za pośrednictwem technologii i pomocy agronomicznej, rolnicy mogą stosować właściwe receptury nawozów we właściwym czasie, poprawiając plony i jakość wiśni.

Zbiory i działania po zbiorach:

Drobni rolnicy selektywnie zbierają ręcznie tylko dojrzałe owoce i dostarczają je do Kutere Factory. Przy przyjęciu nadzoruje się skrupulatne wizualne sortowanie i spławianie, przyjmując tylko soczyste, dojrzałe wiśnie.

Po selekcji, wiśnie są miażdżone i poddawane fermentacji. Po fermentacji kawa jest myta w czystej wodzie i układana do suszenia na podwyższonych pergaminach. Pracownicy często grabią ziarna, aby zapewnić równomierne suszenie. Przykrywają suszący się pergamin w najgorętszej porze dnia, aby utrzymać powolne, równomierne suszenie oraz w nocy, aby chronić pergamin przed wilgocią.

O Peaberries

PB ooznacza Peaberry. Peaberry to nazwa nadana bardzo specyficznemu kształtowi ziarna. W języku hiszpańskim peaberries nazywane są "caracol", co oznacza "ślimak". Nazwa ta trafnie opisuje kształt ziarna peaberry, która wydaje się być lekko zakrzywiona do środka.

Peaberries są wynikiem naturalnej mutacji w wiśni kawowej. Podczas gdy w każdym owocu znajdują się zwykle dwa ziarna, w wiśni z mutacją peaberry powstaje tylko jedno. W rezultacie peaberries to pojedyncze, bardziej okrągłe ziarno.


Data palenia:  13/12

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
  • Oceń

Jakość
Funkcjonalność
Cena
Podpis
Opinia
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie