• Etiopia Nensebo Gora Kone

Etiopia Gora Kone

Czy zmielić?
Masa netto
250g
45.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu natychmiast
Zostaw telefon

Etiopia Gora Kone

 

Region: West Arsi, Nensebo
Wysokość upraw: 1900-2050 m n.p.m.
Producent: 700-800 drobnych rolników
Odmiana: Heirloom
Proces obróbki: uprawy organiczne, metoda mokra, ziarna suszone na słońcu
Stacja obróbki: Gora Kone washing station
Profil sensoryczny: bardzo owocowa, jagody, limonka
Proces palenia: jasny, lekki

 

Od jakiegoś czasu hasło "Nensebo" coraz bardziej kojarzy się ze świetną kawą. Podobno w Etiopii wciąż przypisuje się kawy z Nensebo do słynnego Sidamo, choć Nensebo nie leży w Sidama. Dzieje się tak dlatego, że profil kaw z Nensebo jest podobny do kaw z Sidama. Coraz częściej hasło "Nensebo" pojawia się w konkursach Cup of Excellence.

Stacja obróbki Gora Kone leży nieopodal rzeki Nensebo i wioski Werka. Ciężko dojechać tam samochodem, bo jest to raczej odosobnione miejsce. Do stacji Gora Kone dojrzałe owoce coffea arabica dostarcza ok. 800 drobnych rolników, liczba ta zmienia się w zależności od sezonu. Wszyscy drobni rolnicy w Nensebo uprawiają działki o powierzchni nie większej niż 3 hektary. Drzewka kawowe osłonięte są przez inne lokalne drzewa i zalesienia. Uprawa kawy w cieniu jest naturalną praktyką, którą wielu rolników stosuje bez zastanowienia.

 
Gora Kone produkuje głównie kawę mytą, ale kultywuje się tutaj także proces suchy, naturalny. Dostarczone do stacji owoce poddawane są tradycyjnej obróbce mokrej. Po usunięciu miąższu, pestki poddaje się fermentacji w dużych zbiornikach z wodą przez 42 do 46 godzin. Następnie, co 12 godzin odświeża się wodę, aż do momentu, gdy "pergamin" jest gotowy do suszenia. Zanim jednak oczyszczone z miąższu ziarno trafi do suszenia, pracownicy myją je wodą z rzeki Gerenbicho, dopływu rzeki Nensebo. Suszenie "pergaminu" trwa od 10 do 12 dni. Następnie pracownicy stacji pakują kawę i odstawiają ją do "odpoczynku" na okres 30 dni.

Data palenia:  26/04

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
  • Oceń

Jakość
Funkcjonalność
Cena
Podpis
Opinia
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie